Autonomní Tesla na spadnutí? Zřejmě ano, ale stále je co ladit

Tesla
Autonomní Tesla na spadnutí? Zřejmě ano, ale stále je co ladit
Ohodnoť článek

Přestože možná patříte k odpůrcům alternativních pohonů, zřejmě uznáte, že vozy značky Tesla mají něco do sebe. Jedinečný koncept příští rok umocní plně autonomní řízení, na kterém momentálně tým Elona Muska pilně pracuje ve dne i v noci. Pomáhá jim v tom kapacita ze Stanfordu – společně se musí vypořádat s množstvím úskalí, která s řízením bez zásahu řidiče souvisí. O co jde konkrétně?

Čtení dopravního značení

Správně vyhodnotit dopravní značení je mnohdy oříšek i pro zkušeného řidiče – příkladem budiž rychlostní limity s doplňkovými značkami. Systém musí bezpečně rozeznat, za jakých situací značky platí (na základě ročního období, aktuálního počasí nebo specifické kategorie vozidel) a naučit se číst v různých jazycích.

A aby vše bylo ještě složitější, vývojáři se musí poprat také s nepředvídatelnými situacemi. Důležitá značka může dočasně chybět nebo být znehodnocena (např. sprejery). Autonomní vozidlo by ani v takovém případě nemělo překročit povolenou rychlost.

Provoz určuje i vodorovné dopravní značení

Svislé dopravní značení doplňují „čáry“. Kombinace starého, nového, dočasného, špatně čitelného a kdoví jakého ještě vodorovného dopravního značení je specialita českých silnic, ale ani ve světě to Tesla nebude mít snadné. Navíc se může stát, že vodorovné dopravní značení překryje sníh či voda.

Je toho mnohem více

Čtením dopravního značení však problematika autonomních vozidel teprve začíná. K dalším úskalím patří například volba, koho má auto v kritické situaci zabít či poranit. Měla by to být posádka, nebo maminka s kočárkem přecházející přes cestu? Mělo by auto narazit do skupinky dětí, nebo se zastavit o zeď?

A jak se bude autonomní vůz chovat při ztrátě signálu GPS, v tunelech a garážích či v situacích, kdy funkčnost přístrojů omezí zhoršená viditelnost nebo rušení signálu? To vše a ještě mnohem více musí experti z Tesly vyřešit. Teprve potom bude možné samořízené vozy vyrábět a užívat si komfortní a hlavně bezpečné jízdy.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*