Dobrá zpráva pro ekology: Do roku 2030 žádné vznětové a spalovací motory!

Motor
Dobrá zpráva pro ekology: Do roku 2030 žádné vznětové a spalovací motory!
Ohodnoť článek

Moderní doba si žádá moderní výrobu. Nebude tomu ani v případě nových benzinových a dieselových motorů, které se mají do roku 2030 přestat registrovat.

Od roku 2030 se nebudou registrovat palivové motory

Nebo alespoň v Německu. Spolková rada totiž přišla s vyjádřením, že od roku 2030 nebude možné přihlašovat nová auta s těmito motory. Bundesrat, (spolková rada) zastupující všechny německé státy, rozhodla o tom, že půjde alternativní mobilitě naproti. Toto rozhodnutí bude mít však zcela určitě dopad na celou Evropskou unii, protože text má takový charakter, že je vyzvána Evropská komise o tom, aby od roku 2030 nedovolila přihlašovat automobily s klasickým palivovým motorem, ale jen bezemisní osobní automobily, které nebudou mít škodlivý dopad na zdraví v hustě zalidněných městech a celkově se ulehčí planetě Zemi.

Zelení aktivisté toto usnesení samozřejmě vítají s otevřenou náručí, ale je jim toto rozhodnutí s podivem, protože podobný požadavek již dávno plyne z Pařížské klimatické dohody. Podle Zelených je zcela v pořádku, že takto schválená věc prošla i všemi politickými stranami. Na druhou stranu je ale zarážející, že k tomuto kroku vůbec došlo, protože když Zelení požadovali dodržení a plnění cílů podle Pařížské klimatické dohody krátce po jejím schválení a podepsání, byli zástupci CDU/SCU i SPD rozčileni.

Jak si může Německo jinak poradit se snížením emisí

V pařížské klimatické dohodě je například uvedeno, že Německo do roku 2050 musí své emise CO2 snížit o celých 95%, a právě pro tuto položku je zde jasně vytyčený cíl, vést propagace elektromobility. Německu se ale i přes dotace k nákupu elektromobilů nedaří v prodeji udělat zásadní změny.

I přes všechna pro, se rozhodnutí Německa zdá nesmyslné. Automobilky i přes upozornění, že ropy bude stále méně, investují obrovské částky do vývoje spalovacích motorů. Proto zasahování do automobilového trhu by teda mělo v celé Evropě nabrat ještě vyšších obrátek. Mnozí z nás si asi ani neumí představit fakt, že za bezmála čtrnáct let budou na trhu jen vozy s alternativním pohonem. Zákaz provozu benzinových či naftových aut se neplánuje, proto můžeme být rádi, že i po roce 2030 si budeme plnými doušky užívat zvuku burácení motoru. Jen v autosalonech už to při testovacích jízdách nebude taková zábava.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*