Jak si vede autopilot od americké Tesly?

Tesla Motors
Jak si vede autopilot od americké Tesly?
Ohodnoť článek

Zajímalo nás, jak si vede autopilot od americké automobilky Tesly. Němečtí experti se v tomto případě shodují na nepříliš lichotivém zjištění. Jde totiž o dopravní riziko, říkají. Mohou za to především nezodpovědní řidiči, kteří nechávají řízení zcela bez dozoru a sami se věnují jiným činnostem.

O Autopilotu od Tesly se hodně mluví. Nejdříve to bylo proto, že řada majitelů umisťovala na internet videa, jak auto samo zvládá dopravní situace, zatímco se řidič věnoval jiným aktivitám, než řízení. Humor záhy přešel, kdy se staly vážné dopravní nehody a v mnoha případech smrtelné. Od té doby se Tesla stala terčem silné kritiky, zejména proto, že se snažila navodit dojem, že autopilot je plně autonomní systém.

Můžeme se naprosto spolehnout na autopilota?

Majitelé elektromobilů od značky Tesla se již několikrát na vlastní kůži přesvědčili, že úplně důvěřovat autopilotu ve svém voze nemůžou. Proto se mu na zoubek podívali Němečtí experti, kteří se shodují na jednom. Důvěřovat mu stoprocentně nelze. Pokud mu dáte svou důvěru, vystavujete se velmi vysokému dopravnímu riziku.

Ve světě se již objevilo několik vážných případů, kdy autonomní jízda vozů Tesla nedopadla právě nejlépe. Německý magazín Der Spiegel měl možnost dostat se k interním dokumentům německého ministerstva dopravy, ve kterých experti testovali systém Autopilot. Výsledky testů ale nedopadly dobře a z hlediska bezpečnosti dopravy si vyžádali pořádnou dávku kritiky.

Jak si s nedostatky Tesla poradila?

Nejhůře u autopilota dopadly detekční senzory při předjíždějícím manévru. Mají totiž krátký dosah. Počítač také řidiče neupozorní na situaci, kterou sám nedokáže rozpoznat. Špatně si vede i nouzová brzda. Americká Tesla na svou obhajobu říká, že jsou ke svým zákazníkům upřímní a upozorňují je, že autopilot je systém, který řidiči pomáhá v řízení, ale vyžaduje neustálou pozornost.

O výsledcích testu byl informován i německý ministr dopravy Alexander Dobrindt, který zatím patřičné kroky k tomu, aby Tesla zahájila opravná řízení, nepodnikl. Nařízeny jsou ale další testy, které by měly rozhodnout o dalších krocích týkajících se k odstranění nedostatků.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*