Nejrychlejší Kodiaq? No přece RS!

Škoda Kodiaq
Nejrychlejší Kodiaq? No přece RS!
Ohodnoť článek

V souvislosti s každým novým modelem automobilky Škoda se téměř okamžitě spekuluje také o ostré verzi. Velké SUV Kodiaq samozřejmě není výjimkou a fanoušky výkonných aut jistě potěší, že magická písmena RS budou k vidění také na něm. Postupně se odkrývají důležité detaily.

Že se nová Škoda Kodiaq dočká verze RS bylo jasné již v lednu tohoto roku. První indicií byl rozhovor britských motoristických novinářů s šéfem vývoje Škody Christianem Strubem. Zda byl v té době „naspeedovaný“ medvěd oficiálně posvěcen, není jasné – automobilka se k tomu nevyjádřila. Nicméně po slovech manažera zámořských prodejů Petra Šolce jde téměř o tutovku.

U protinožců měl Kodiaq nedávno premiéru, a to dokonce před původně plánovaným termínem. Prodejní manažer uvedl, že tento tah potvrzuje, jak je australský trh pro automobilku důležitý. A není tajemstvím, že si Australané na výkonné verze automobilů potrpí. Po Octavii RS se u tamních prodejců jen zaprášilo a o vozy s nejnižším stupněm výbavy naopak zájem nebyl (Škoda je pak musela zpětně dovybavit).

Šolc sice na rovinu neřekl, že se bude Škoda Kodiaq RS vyrábět, ale zmínil, že se tato verze prozatím nepřipravuje pro australský trh. Na automobily určené do této oblasti jsou totiž kladeny jiné technické požadavky (jedná se o tzv. „horký trh“). Tím v podstatě potvrdil, že automobilka výkonné SUV skutečně chystá – v případě, že by model nebyl schválen vedením, by se management nezabýval takovými detaily. S ohledem na současné ceny nové Škody Kodiaq by mohla verze RS stát lehce nad milion korun.

Mimo to je zřejmé, že se pod kapotu evropské verze dostane povedený dvoulitrový turbodiesel 2.0 Bi-TDI o výkonu 240 koní. Právě ten by v australském horkém počasí neobstál. Škoda se bude muset vytasit s řešením vyšších požadavků na chladicí systém motoru.

Škoda Kodiaq

Podrobnější informace zatím nejsou dostupné. Je však pravděpodobné, že by SUV mohlo zvládnout sprint z 0 na 100 za cca 6,5 sekundy a akcelerovat až na 240 km/h jako přímý příbuzný Tiguan se stejným motorem.

Článek jsme připravili ve spolupráci s autorizovaným prodejcem www.auto-poly.cz.

Zdroj fotografií: topgear.com, drive.com.au.

Vaše komentáře:

Přidejte komentář


*